Esenboğa Havalimanı Hakkında

+

Türkiye’nin başkenti Ankara’nın havalimanı olan Esenboğa Havalimanı Hakkında bilinmesi gereken ilk bilgi Çubuk Ovasında 1955 senesinde kurulmuştur. Kurulduğu Çubuk Ovasının da bulunduğu Çubuk ilçesinde bulunan Esenboğa Ankara şehir merkezine 30 km uzaklıkta bulunmaktadır.

ankara esenboğa havalimanı

ankara esenboğa havalimanı

Esenboğa Havalimanı Hakkında Diğer Bilgiler

Türkiye’de ilk defa hem iç hatlar hem de dış hatlar taşımacılığı yapan Esenboğa Havaalanı ülkemiz istatistiklerine göre yolcu taşımacılığı ve trafiği açısından Türkiye’nin 4. büyük havaalanı konumunda bulunmaktadır. 2009 yılında Uluslararası Havaalanları Konseyi, Esenboğa’yı 5-10 milyon kişi arası taşımacılık yapan havalimanları arasında en iyi havalimanı seçmiştir. Esenboğa Havalimanı Hakkında detaylı bilgiler de bulunabilir. Ankara Havaalanı transfer yoğun bir iş gücüne hakimdir.

esenboğa iç düzen

esenboğa iç düzen

Ankara Havalimanın rakımı 952,5 metredir. Esenboğa Havalimanı Hakkında yüz ölçümü bilgisi verecek olursak Toplam alanı 182 bin metrekare olan Esenboğa, bu açıdan ülkenin en büyük ikinci terminali konumundadır. Cat 3 özelliklerine sahip olan havaalanı kötü hava koşullarında bile iniş ve/veya kalkış yapabilecek düzeyde bir yapıya sahiptir ve Nasa’nın sahibi olduğu Uzay mekiği programında, acil iniş noktaları arasında da yer almaktadır. Esenboğa 1998 senesinde DHMİ tarafından yapılan bir yarışmayla yeni çehresine kavuşmuştur. Her yıl yüzlerce yeni yolcuyu ağırlayan bu liman gün geçtikçe yolcu sayısını arttırmakla kalmayıp yenilenen ve daha da kaliteli bir bünyeye sahip olan personel ağıyla yolcularını da oldukça memnun etmektedir. Hava alanında bulunan CIP, VIP gibi özel giriş sağlayan noktaların da bulunması sebebiyle devlet protokolü gibi önemli gruplar veya kişiler burada oldukça güvenle seyahate hazırlanmaktadır. Yüzlerce uçuş firmasını içerisinde barındıran Esenboğa’da uçak firmalarının dışında, retoranlar, cafeler, duty freeler de bulunmaktadır. İçerisinde 24 adet WC bulunurken 41 kafe, 26 büfe, 19 adet de bekleme salonu yer almaktadır.

You must be Yroum Yazmak İçin Lütfen Giriş Yapınız.